Ale vo štvrtok ráno, Vodafone vyšiel s jasným varovaním na verejnosti: zabrániť nám používať Huawei zariadenia a 5G bude oneskorený, za obrovské náklady pre nás a Veľkú Britániu.
Vládna revízia dodávateľského reťazca v súčasnosti skúma, či kontroverzná čínska spoločnosť by mala zohrávať úlohu pri zavádzaní super rýchleho 5G, vzhľadom na bezpečnostné obavy a tlaku USA na úplný zákaz.
Ale šéf technológie spoločnosti Vodafone, Scott Petty, povedal, že zákaz by vyžadoval od spoločnosti, aby zbavil zariadenia Huawei zo svojej existujúcej siete 4G.

mobily

"Náklady na to sa dostanú do stoviek miliónov a výrazne ovplyvnia náš 5G obchodný prípad," povedal. "Musíme veľmi výrazne spomaliť nasadenie 5G."
Aké krajiny sa obávajú?
Existujú obavy, že Čína používa Huawei ako splnomocnenca, aby mohla špehovať o konkurenčných krajinách a získať užitočné informácie.
A jej produkty sú pravidelne podrobené bezpečnostnému testovaniu britskou spravodajskou agentúrou GCHQ.
Huawei sa však chce predstaviť ako súkromná spoločnosť, ktorú vlastnia jej zamestnanci, bez väzieb na čínsku vládu nad rámec zákonodarných daňových poplatníkov.

Kritici sa však pýtajú, ako môže byť bezvýznamná čínska obchodná činnosť z vplyvu Pekingu.
Zdôrazňujú, že Huawei je mediálny plachý zakladateľ Ren Zhengfei bol bývalým inžinierom v armáde krajiny a nastúpil do komunistickej strany v roku 1978.
Čo sa deje s Huawei?
Pán Petty povedal, že Spojené kráľovstvo je lídrom v pripravenosti na 5G a stratí, ak by bol Huawei zakázaný.
Zdôraznil, že zariadenie Huawei sa nepoužíva v citlivých častiach siete 5G, ktoré plánuje Vodafone spustiť neskôr v tomto roku.
A jej politika bola vytvorená na základe odporúčania Národného centra pre kybernetickú bezpečnosť (NCSC).
Generálna rada spoločnosti Vodafone, Helen Lamprellová, uviedla, že neexistuje žiadny dôkaz o tom, že zariadenie spoločnosti Huawei predstavuje bezpečnostnú hrozbu.

monitory

"Obrovský vplyv na ambíciu vlády stať sa lídrom v 5G, obrovské náklady pre odvetvie … za čo?" opýtala sa.
"Ak existujú dôkazy, radi by sme to videli – ale doteraz sme nevideli žiadne dôkazy."
Vodafone využíva americkú firmu Cisco v jadre svojej siete 5G, najcitlivejšej oblasti a zariadenia od švédskej spoločnosti Ericsson inde. Zariadenie spoločnosti Huawei sa práve používa na rádiových stožiaroch, čo hovorí spoločnosť Vodafone ako oblasť s veľmi nízkym rizikom: hacking ľubovoľného stožiara by neumožnil prístup k širšej sieti.

Vodafone: Huawei pre zákaz vráti 5G
4.4 (88.33%)12